lupa

doruky foto01

Jídlo do ruky » Jedním z nejhorších důsledků poruchy koordinace pohybů je ztráta schopnosti používat příbor... Více...

Jídlo do ruky

Jedním z nejhorších důsledků poruchy koordinace pohybů je ztráta schopnosti používat příbor. Většina klientů trpících motorickými obtížemi začíná po určité době jíst rukama, aby se vyvarovala stresujících zážitků.

 

Je-li podávaný pokrm tekutý, drobivý či kašovitý, nebo je-li servírován s omáčkou, výsledkem obvykle bývá nepořádek na stole a další stres. Člověk, který má podobné problémy, je často spolustolovníky a pečovateli považován za nezdvořáka, který se neumí slušně chovat ve společnosti. Odmítavý postoj okolí vede k izolovanosti a ztrátě sebedůvěry.

 

Zareagují-li pracovníci tím, že začnou klienta krmit, problém se ještě více prohlubuje. Výsledkem bývá ztráta soběstačnosti a označení člověka za neschopného vykonávat základní životní úkony. Člověk, jenž ztratil důstojnost a identitu, se stahuje do sebe a rychle chátrá.

 

V oblasti stravování osob s kognitivní poruchou ovlivňující motorické dovednosti by naším úkolem měla být příprava plnohodnotných pokrmů, které jsou nutričně vyvážené, zachovávají si vzhled, chuť a texturu obyčejných pokrmů a které se dají bez problémů jíst způsobem nenarušujícím důstojnost, autonomii a společenské konvence.

 

Příklad takového menu pro vás připravily kolegyně z Domova pro seniory ve Strážnici. Více na další straně...

vpred
doruky foto02

Jídlo do ruky » Příklad menu jídla do ruky pro vás připravily kolegyně z Domova pro seniory ve Strážnici... Více...

Jídlo do ruky

Polední menu

 

Předkrm I (studený) / Předkrm II (teplý)

 

Šunkovosýrové dortíčky / Zeleninové špízky v sezamu

 

Polévka:

 

Krémová česneková (do šálku)

 

Hlavní chod:

 

Kuřecí nugetky, bramborové pusinky, zelný závitek (z čerstvé zeleniny)

 

Slaný dezert:

 

Sýrové kuličky

 

Moučník:

 

Jáhlová zrna

vpred

hlavni jidlasnidanepolevkydorukyvse jidlo

ČALS Jihomoravský kraj CELLO   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.