lupa

zakladni info o programu BA foto

Základní informace o programu Bon appetit » Stěhování do domova pro seniory s sebou přináší obrovské ztráty... Více...

Základní informace o programu Bon appetit

 

Stěhování do domova pro seniory či domova se zvláštním režimem s sebou bez ohledu na nutnost či příhodnost takového kroku nevyhnutelně přináší obrovské ztráty. Ještě závažnější než ztráta majetku, domova, nábytku, automobilu, soukromí atd. je ztráta kontroly nad každodenními činnostmi, rodinným životem a naplňováním dalších osobních a společenských rolí.

 

Posláním každého zařízení sociálních služeb vedených zodpovědným způsobem je poskytovat péči zachovávající důstojnost, identitu klientů, kontakt s jejich rodinou a kulturou, s přihlédnutím k měnícím se potřebám každého jednotlivce. Cílem programu Bon appetitje umožnit klientům i pracovníkům zařízení dlouhodobé péče co nejlepší zážitek z jídla a činností s ním spojených.

 

Jídlo, jeho příprava, jeho sdílení a požívání přinášejí do našeho života mnohem víc, než jen nutnou výživu těla. Jídlo hraje klíčovou úlohu při utváření našich individuálních kulturních a sociálních rolí. Je prostředkem vytváření a utužování vztahů. Jídlo ve společnosti milého člověka má léčivou moc.

 

Klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem mají právo v nejvyšší možné míře žít normálním osobním a společenským životem. Ten zahrnuje také přípravu pokrmů, stolování, volný přístup k potravinám a sdílení jídla s bližními.

 

Další informace... 

vpred
obalka knihy foto

Kniha » U České alzheimerovské společnosti vychází průvodce programem Bon appetit. Kniha, těžící z bohaté zkušenosti... Více...

Kniha

Kniha, vycházející z bohaté zkušenosti s organizací stravování v domovech poskytujících dlouhodobou péči, vás naučí, jak jídlu vrátit význam, který mu právem náleží. Seznámíte se s řadou postupů, s jejichž pomocí lze stolování v pečovatelských institucích proměnit v činnost budující společenské vztahy, podporující identitu a soběstačnost a zprostředkující bohatou senzorickou stimulaci.

  

Knihu je možné objednat zde.

  

Program zahrnuje:

 

► výběr pokrmů a jejich podávání,

► přípravu jídla do ruky,

► programy rehabilitačního stolování,

► změny prostředí a vybavení a speciální pomůcky,

► výcvik a podporu zaměstnanců,

►70 RECEPTŮ NA CHUTNÁ, VÝŽIVNÁ A SNADNO ZVLÁDNUTELNÁ JÍDLA, představující vítanou alternativu k tradičnímu jídelníčku.

 

České vydání knihy je doplněno doslovem a fotografiemi, zachycujícími realizaci programu Bon appetit v České republice. 

vpredvpred
kyjov bon appetit uvod foto

Bon appetit » Program Bon appetit vychází z přesvědčení, že dobré jídlo je připravováno s ůctou k surovinám a podáváno... Více...

Bon appetit

Program Bon appetit vychází z přesvědčení, že dobré jídlo je připravováno s úctou k surovinám a podáváno s úctou ke strávníkům. Cílem programu Bon appetit je umožnit lidem, kteří využívají služeb dlouhodobé péče, co nejpříjemnější zážitek z jídla. Snažíme se proto podporovat pracovníky zařízení dlouhodobé péče v jejich úsilí o zachování důstojnosti, identity a soběstačnosti klientů.

 

Program je založen na následujících principech:

 Stolování je nejtvárnější a nejefektivnější aktivitou sloužící k posilování zdraví, kterou můžeme klientům dlouhodobé péče nabídnout.

 Neschopnost dobře se najíst představuje vážnou hrozbu pro fyzické i emocionální zdraví.

 Významná část běžných každodenních činností má něco společného s jídlem: s jeho přípravou, podáváním a konzumací. Zájem o jídlo trvá i v pokročilém věku a ani handicap na něm nemůže mnoho měnit. Jídlu je tudíž potřeba věnovat takovou pozornost, jaká mu jakožto jedné z nejdůležitějších lidských činností náleží.

 

Program nabízí pracovníkům následující formu podpory:  facilitace budování interprofesionálního týmu v zařízení;  vzdělávání a podpora pracovníkům při realizaci;  výměna zkušeností, postupů, receptů apod. mezi účastníky.

 

Na realizaci programu v ČR se podílejí spolupracující organizace České alzheimerovské společnosti. Pokud máte zájem o zapojení do programu, kontaktuje Danu Hradcovou: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">. 

vpred

ČALS Jihomoravský kraj CELLO   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.